Yükleniyor...
Süs´ün ve Süslemenin Kısa Tarihçesi...

 Süs ve Süsleme kavramları insan varolduğundan beri süregelmektedir. Bugüne kadar elde ettiğimiz bütün tarihsel veriler de bunu kanıtlamaktadır. Yapılan kazılar, bulunan medeniyet kalıntıları, dünyanın muhtelif yerlerinde, keşfedilen mezarlar ve imparatorluklardan kalan miraslarının tamamında süsün ve süslemenin insanlık tarihinin başlangıcından bu yana var olduğunu görebiliriz. 

süslemenin bilinen ilk kullanım şeklinin ölüleri uğurlama olduğu düşünülmektedir. Eski uygarlıkların büyük bir çoğunluğunda, insanların öldüğünde çeşitli objeler ve süsleme materyalleriyle kendilerini bekleyen öbür dünyaya göç ettiği düşünülmekteydi. Bu sebeple bir çok varlıklı insan servetlerinin önemli kısmını ölüm töreninde giyeceklerine ve ölüm anıtının yapımına harcamıştır. bahsettiğimiz ölüm töreninde kişi bazen çeşitli biblolarla, bazen kişisel eşyalarıyla, bazen de dönemin göze hoş gelen süsleme materyalleriyle birlikte gömülmekteydi. Ölüm töreninden sonra da ailesi ölüm anıtını çeşitli geleneksel süslerle süslemekteydi. Yılın belli dönemlerinde de ölen kişinin ruhunun huzura ermesi için çeşitli törenler ve eğlenceler düzenlenirdi. Bu tören ve kutlamaların da vazgeçilmezi; süslemelerdi.

İnsan doğası bulunduğu ortamı değiştirmekten keyif alan bir yapıdadır. Özellikle; anlamlı ve özel günlerde alışılmışın dışına çıkmak insanın tabiatındandır. İnsan bulunduğu ortamı renklendirmeyi sever ve özel günleri de buna mazeret olarak görür. bu mazeret de bize süslemenin tarih boyunca insan için huzur olduğunu gösterir. 

Eski uygarlıklarda; kral değişikliklerinde, kral ve ailesinin doğum günlerinde, dini liderlerin doğum günlerinde, savaşta kazanılan zafer sonrasında ve yıldönümünde, evlilik törenlerinde, sünnet, vaftiz ve bunun gibi dini rituellerde, kişiler ve kabileler ve devletler arasında yapılan barış antlaşmalarında kutlama ve süsleme hep varolmuştur. 

Eski dönemlerde elde yapılmış ve bazen yapılması yıllar süren süsler kullanılmaktaydı. Fakat günümüzde hem elde yapılan işlemin meşakkatli olması hem de fiyat dengesinin sağlanması gerekliliğinden dolayı süslerin neredeyse tamamı fabrikalarda üretilmektedir.

Tarihsel süreç izlendiğinde süsleme zevklerinin dönemlere ve kültürlere göre değişiklik gösterdiği görülmektedir. Asya uygarlığı geleneksel süslere bağlılığını sürdürse de, batı uygarlıkları hep modern zamana uygun zevklere yönelmektedir. Kültürler arasındakı bunun gibi farklar bizleri geniş bir süsleme yelpazesine sahip kılmaktadır. dünyanın çeşitli ülkelerinde hergün yüzbinlerce süsleme yapılmakta ve binlerce farklı ve yeni süs fabrikalarda her gün üretilmektedir. İnsanlığın göz zevkinin değişimine en iyi adapte olanların, süs üreten firmalar olduğunu düşünmek pek de yanlış olmaz sanırım. 

Bilim insanları süsleme ve süslemenin insan üzerine etkisi konusunda bir çok araştırma yapmıştır. bu Araştırmaların sonucunda elde edilen temel sonuç; süslemenin birilerini veya kendini özel hissettirme sebebiyle yapıldığıdır. Yani aslında süslemenin altında da tamamen insanın taşıdığı hisler yer almaktadır. sevdiğiniz biri için bir evlilik teklifi organize debilirsiniz mesela. yada oğlunuz için müthiş bir doğum günü, Babanıızın emekliliğini kutlayıp annenizin hastanden çıkışını müthiş bir törene çevirebilirsiniz. dışardan bakıldığında ne kadar basit görünse de süslemenin altında yatan tek duygu sevgidir aslında. Bu sebeple ´´SÜS ve SÜSLEME SAF ve YALIN SEVGİDİR´´ desek yanılmış olmayız kanımca..

Sevgiyi göstermenin en iyi yolu sebepsiz birşeyler yapmaktır. Sevmenin en önemli sonucu mutlu etmektir.

İnsanlar bu mutluluğu paylaşabilsin, saf sevginin önemini kavrayabilsin ve sevgi dalga dalga tüm dünyaya yayılsın diye; Usanmadan, bıkmadan en özel günlerinizi SÜSLÜYORUZ....

LAYDA SÜS sevgiyi paylaşmanız için, sevgiyle kuruldu ve yıllardır bu sevginin yayılmasına hizmet ediyor.

İnternette Güvenli Alışveriş

256 Bit SSL şifreleme sayesinde, verileriniz her zaman güvende.
 

Hızlı Teslimat

Yüksek stok miktarlarıyla, en hızlı ürün teslimini sağlamaktayız.
 

Müşteri Destek Hattı

Satış öncesi ve satış sonrasında kolay iletişim kurabilmeniz için tüm iletişim kanallarımız, günboyu hizmetinizdedir.